CZY SUPLEMENTACJA W CIĄŻY JEST KONIECZNA?
 

Kiedy zaczynamy przygodę z macierzyństwem, jedno wiemy na pewno- trzeba zdrowo się odżywiać, przebywać na świeżym powietrzu i jeśli zdrowie nam na to pozwala, to zachowywać aktywność. Ale czy to wystarczy? A może niezbędna jest suplementacja?


Z pewnością świat byłby piękniejszy, gdyby otaczały nas same ekologiczne uprawy, przemysł nie miał wpływu na jakość wody i pożywienia, a powietrze byłoby nieskażone. Ale w realnym świecie niestety tak nie jest. Wszystkie matki prędzej czy później narażone są na niekorzystne dla nich czynniki, a ich dieta rzadko jest bliska ideału. Dlatego większość lekarzy zaleca swoim pacjentkom spodziewającym się dziecka sięgnięcie po suplementy i witaminy dla ciężarnych. Suplementacja w ciąży jest zalecana również przez Polskie Stowarzyszenie Ginekologiczne, Światową Organizację Zdrowia (WHO) i inne instytucje naukowe. No dobrze, ale czy ma znaczenie jakie to będą suplementy?


Suplementacja w ciąży - na czym się skupić? 


Nie trudno ukryć jak wielkie zmiany zachodzą w organizmie kobiety podczas ciąży. Wysoki poziom progesteronu ma wpływ na przyswajalność niektórych witamin i mikroelementów, co może prowadzić do powstania niedoborów, zwłaszcza że w pierwszej kolejności we wszystkie potrzebne składniki zostaje zaopatrzony płód, a dopiero potem matka. 

Dodatkowo potwierdzone zostało, że ryzyko występowania niedoborów w populacji jest coraz większe. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż ciężarna cierpi na deficyt określonych substancji. Dlatego właściwie wszystkim kobietom zaleca się suplementację w ciąży: kwasem foliowym i witaminą D3.  Suplementację żelazem, kwasami DHA i magnezem ordynuje się w oparciu o indywidualne ryzyko niedoboru, wskazane na podstawie występujących u ciężarnej objawów lub wyników badań. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przyjmowanie zestawów witamin i minerałów nie tylko w czasie ciąży, ale również przed nią i w czasie karmienia piersią.
 Suplementacja w ciąży jest więc bezpieczna, pod dwoma warunkami- stosuje się odpowiednie dla siebie dawki i wybiera się suplementy sprawdzonych producentów. 

Większość zestawów witamin i minerałów dla kobiet w ciąży to preparaty sprzedawane bez recepty. Nie oznacza to jednak, że gdy tylko dowiesz się o ciąży, powinnaś biec do apteki po suplementy, o których mówiła Ci koleżanka. Pierwszym krokiem będzie na pewno konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, który po wykonaniu odpowiednich badań będzie w stanie stwierdzić ewentualne niedobory w organiźmie. Tylko indywidualne podejście pozwoli dobrać preparat dostosowany do potrzeb ciężarnej. 
Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne ogólne wytyczne. U zdrowej kobiety, niedoświadczającej żadnych niepokojących objawów, można przyjąć je za obowiązujące – zanim przyszła mama zrobi badania pod kątem niedoborów. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, opierając się na zasadach EBM (z ang. Evidence Based Medicine, czyli medycyny opartej na faktach), zaleca przyjmować preparaty, które mają w składzie następujące substancje:


Kwas foliowy – ciąża wczesna do drugiego trymestru - 0,4 mg/doba;
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe – od 600 mg DHA;
Żelazo – 26-27 mg na dobę;
Jod – 200-500 mikrogramów na dobę;
Witamina D3 –2000 j.m. na dobę.


Kolejny krok to uświadomienie sobie, że niestety suplementy nie mają takich obwarowań prawnych jak leki na receptę, więc niestety wielu producentów wykorzystuje lukę i skład takich preparatów nie jest do końca zweryfikowany.
Dobrze jest wcześniej sprawdzić jak długo producent jest na rynku, czy preparaty są innowacyjne i posiadają badania kliniczne, czy posiadają naturalne składniki i skąd one pochodzą.

Jednym z producentów spełniającym wszystkie powyższe warunki jest Nutrilite.

 

Dlaczego NUTRILITE?
 

Filozofia marki NUTRILITE polega na podejściu „od nasiona do gotowego suplementu diety”, która stanowi harmonijne połączenie pozyskiwanych z natury składników z rozwiązaniami naukowymi. Podczas swojego pobytu z Chinach, co miało miejsce prawie 100 lat temu, Carl Rehnborg, założyciel Nutrilite, dostrzegł, jak ważne jest stosowania diety, której głównym elementem są owoce i warzywa. Rzeczywiste doświadczenia oraz dogłębne badania nad składnikami znajdującymi się w roślinach doprowadziły do stworzenia suplementów diety marki NUTRILITE. W 1934 roku na rynek został wprowadzony pierwszy w Stanach Zjednoczonych multiwitaminowo-multimineralny suplement diety z zawartością fitoskładników. 

Posiadająca 80 lat doświadczeń w dziedzinie badań naukowych, NUTRILITE™ to wiodąca na świecie marka wśród witamin i suplementów diety**.

** Źródło: Euromonitor International Limited, kategoria Witamin i Suplementów Diety, % wartość globalnej sprzedaży detalicznej, dane za 2017 rok.



Nauka:

• Z marką Nutrilite współpracuje ponad 150 naukowców, badaczy i specjalistów ds. edukacji, którzy tworzą jeden z największych zespołów w branży. 
• Rocznie Nutrilite na całym świecie produkuje ponad 15 miliardów tabletek i kapsułek witaminowo-mineralnych. 


Natura:


• NUTRILITE™ jest jedną z wiodących w świecie marek suplementów diety, której producent stosuje przyjazne środowisku naturalnemu metody uprawy roli.

• Zamiast polegać na szkodliwych pestycydach, herbicydach i nawozach chemicznych, pozwalamy działać naturze.

• Stosowane od ośmiu dziesięcioleci zrównoważone metody upraw roli stanowią integralną część prac rozwojowych związanych z produktami NUTRILITE. 

• Zespół Nutrilite udoskonalił działania kontrolne nad produkcją w myśl filozofii „od nasiona do gotowego suplementu diety”, której głównym celem jest zachowanie pełnych właściwości odżywczych roślin oraz zmaksymalizowanie trwałości, skuteczności działania i bezpieczeństwa stosowania produktów NUTRILITE. 
Fitoskładniki stanowią różnicę. 

 • Zespół Nutrilite, w którego składzie znajduje się ponad 150 naukowców, badaczy i specjalistów ds. edukacji, nieustannie pracuje nad poprawą jakości produktów NUTRILITE. 
W celu zapewnienia jak najwyższej jakości produktów, co miesiąc Nutrilite przeprowadza 25 tys. testów. W skali rocznej prowadzonych jest 500 tys. ocen jakości."


Tak więc warto wybierać świadomie i cieszyć się zdrową ciążą!



Zalecenia opisane powyżej dotyczą zdrowych kobiet, u których ciąża przebiega w sposób fizjologiczny. U ciężarnych, u których występują komplikacje (np. cukrzyca ciążowa, anemia czy inne schorzenia, które mogą wpływać na zdolność przyswajania składników odżywczych), suplementację powinien bezwzględnie dobierać lekarz. 


Żródła: https://www.doz.pl/czytelnia/a13586-Suplementacja_w_ciazy_8211_jak_sie_w_tym_polapac

https://www.amway.pl/our-brands/nutrilite 

 
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie

Korzystamy z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Zamknij